Yorumabak.com

Kredi Kartına Taksitle Cep Telefonu Başka Bahara Kaldı

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • *****
  • 282
  • Yorumabak.com
    • www.yorumabak.com
Resmi Gazete’nin 25 Kasım 2015 tarihli sayısında yer alan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararı, kredi kartı harcamalarında taksitlendirme süresine düzenleme getireceği için merakla bekleniyordu. Beyaz eşya ve mobilya ile eğitim ve öğrenim ücretleriyle ilişkin harcamalarda bu beklentiler kısmen de olsa gerçekleşerek 12 aya kadar taksit yapma imkanı olacak. Uygulama kurumsal kredi kartları için de geçerli olacak.

Kredi kartı ile yapılan diğer sektörel harcamalar için uygulanan 9 ay taksitlendirme üst sınırı ile kuyum harcamaları için uygulanan 4 ay taksit üst sınırı değişmeden devam edecek.

Bu düzenlemede cep telefonu (Telekominikasyon) sektörünün kapsam dışında kalması büyük kırıklığı yaratan belki de tek konu. Yani taksitle cep telefonu almak istiyorsanız GSM operatörünüze ait bir abone merkezinden taahhütlü olarak almanız; ya da diğer daha önce sizinle paylaştığımız diğer yöntemlere başvurmanız gerekiyor. Faturalarınız için otomatik ödemeyi kredi kartınıza tanımlarsanız puan bile kazanabilirsiniz.

Telekomunikasyon sektöründe taksit sınırlamasında olası bir iyileştirme yılbaşından önce özellikle teknoloji market ve e-ticaret şirketlerinin cirolarına pozitif bir etki yaratabilirdi ama yazının başlığında da dediğimiz gibi, tüketicilerin ve telefoncuların kredi kartına taksitle cep telefonu alma hayali bir başka bahara kalmış oldu.

Aynı tarihli Resmi Gazete’de yer alan diğer bir BDDK kararı uyarınca, eğitim ve öğrenim ücretlerinin finansmanı amacıyla alınacak kredilerin taksitlendirme vadesi, tüketici kredileri için uygulanmakta olan 36 ay sınırı dışında tutuldu.


Kaynak: http://www.tuketicifinansman.net/kredi-kartina-taksitle-cep-telefonu-baska-bahara/#ixzz3t0RbPuhb


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!