Yorumabak.com

Talep olmadan yapılan Akbank Artı Para Uygulaması

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • *****
  • 282
  • Yorumabak.com
    • www.yorumabak.com
Akbank kredi kartları Axess, Wings ve FishCard kredi kartı rekabetindeki önemli isimlerden birkaçı. Biz de Akbank’ın kredi kartlarından birine sahibiz, kredi kartı aidatını düzenli olarak ödüyoruz. Kredi kartı programında sunulan asistans hizmetlerinden avantajı bulduklarımızı da kullanıyoruz. Söz konusu kredi kartı ağırlıklı olarak düzenli yapılan “mail order” ödemelerden dolayı aktif. Geride bıraktığımız hafta içerisinde Akbank, e-posta ve cep telefonumuza kredi kartı limitimizin aşağı yukarı %25’ine denk gelen tutarda (yaklaşık asgari ödeme tutarı kadar) Artı Para tanımlandığına dair bilgilendirmeyi iletti. Burada bizce sorumsuz bankacılık örneği sayılabilecek davranış, bu tanımlamanın müşterinin talebi olmadan yapılması.

Bu durum aslında KMH hesaplarıyla ilgili regülasyon eksikliğine güzel bir örnek teşkil ediyor. Şimdi  BDDK’ya gidip Akbank bizim talebimiz olmadan KMH açtı diye şikayette bulunsak muhtemelen bir şey olmaz, çünkü müşteri talebi olmadan kredili mevduat hesabı tanımlanmasına dair bir yaptırım yok. Ama kredi kartında limit artırımı bile yapamıyorsunuz.

Tamam konuyla ilgili bilgilendirmeyi gerek sms, gerekse e-posta ile yapıyorlar ama haftada 5- 6 reklam SMS’i, bir o kadar da e-posta gönderen bu bankanın bilgilendirme veya reklam ayrımına kaç kişi yoğun günlük hayatında dikkat edebilir?


Akbank’ta kredi kartı sahibine vadesiz mevduat hesabı tomatik açılıyor

Bazı istisnalar vardır ama genel uygulamada Akbank’ın her kredi kartı sahibine ödeme yapabilmesi için bir vadesiz mevduat hesabı da açılıyor. Eğer bu hesabı kredi kartı ödemeleri için kullanmayı tercih ederseniz ve hesaba otomatik fatura ödemesi tanımlamazsanız, söz konusu hesaptan otomatik olarak hesap işletim ücreti çekilir. Yani kredi kartı dönem borcunuzu söz konusu hesaba yatırırsanız, hesap işletim ücreti programı çalıştığında, ücret bu tutardan düşer. Ödemeyi takip etmeseniz kredi kartı dönem borcunu eksik yatırmış olur ve kredi kartı borcunuza faiz ödemek zorunda kalırsınız. Kredi kartı borcunuzu kart numarasına EFT yaparak ödüyorsanız, söz konusu hesapta bir bakiye tutmadığınız sürece bir sorun yaşamazsınız, ancak her ihtimale karşı senede bir kere söz konusu hesabı kapatmak için dilekçe vermeniz faydalı olacaktır.

Kredi kartı hesabına bağlı vadesiz hesaba KMH bağlama sakıncalı bir tercih

İnternet bankacılığını kullanmadığınız bir bankadaki hesabınıza (hele buna bir de kredi kartı bağlıysa) kredili mevduat hesabı tanımlatmak gerçekten kötü bir fikir, zira kredili mevduat hesapları tüketici için haftada en az bir kere incelenmesi gereken ürünlerden biridir. KMH’a ait hareketler haftada bir kontrol edilmezse, tüketiciler kendilerini bazı ürün veya hizmetler için bu hesaplardan kesilen paralar (hesap işletim ücreti, ekstre ücreti, ATM’den kartsız para yatırma ücreti gibi) nedeniyle %5 faiz ödemiş durumda veya ciddi bir borç sarmalında bulabiliyorlar.

Neden KMH Hesapları için müşteriden talep olması lazım?

KMH’ın eksiye düşmesi için müşteri onayı gerekmediğinden, bankalar ekstre ücreti, hesap işletim ücreti vs. gibi kendilerine gelir yaratmaya yönelik ücret ve komisyonları yansıtarak hesabı eksiye düşürüp kredi kartı faizlerine kıyaslandığında fahiş denilebilecek bir faiz işletebilirler.

Akbank’ın Artı Para hesabı konusunda atılım yapmak için kredi kartı müşteri portföyünden yararlanması çok mantıklı olsa da, bunu müşteri onayını almadan oldu bittiye getirmesini biz çok yadırgadık. “Önce tanımla, itiraz eden etsin, etmeyene kredi kartına kıyasla fahiş faizli KMH hesabını daya” yaklaşımını geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin en değerli bankası seçilen Akbank’a yakıştırmıyoruz.

Eğer aktif bir Akbank kredi kartı müşterisiyseniz, Akbank’ın size tanımladığı bir Artı Hesap olup olmadığını kontrol etmenizde fayda var. Eğer tanımlandıysa panik yapmayın, söz konusu uygulamayla ilgili tek olumlu deneyim, tanımlanan Artı Hesap’ın iptali için müşteri hizmetlerine ulaştığımızda talebimize istinaden iptal işleminin gerçekleştirilmesinin çok hızlı olmasıydı.

Ufak bir hatırlatma, bu sizin başınıza gelmediyse yakın çevrenizin başına gelmeyecek anlamına da gelmiyor. Bu nedenle bu gelişmeyi öğrenmesi gerektiğini düşündüğünüz kişilerle de paylaşmanızı tavsiye ediyoruz.


Kaynak: http://www.tuketicifinansman.net/2012/03/akbank-musterilerine-talep-olmadan-arti-para-hesabi-tanimliyor.html#ixzz3t0LuBzsT


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!