Yorumabak.com

Usb Data Kablo Çeşitleri ve Özellikleri Nelerdir?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali ARI

  • *****
  • 163
  • Yorum Yazarı
    • Yorumabak.com - Güncel Yorum ve Tavsiye Sitesi
Günümüz teknoloji çağında Usb kablo çeşitleri nelerdir dendiğinde herkesin elektronik cihazını şarja takacak veya datasını aktaracak bir usb kablosu olduğunu biliyoruz. Burada amacım, elinizde bulunan veya satın aldığınız elektronik cihazınızla beraber verilen bu kablo bozulduğunda yenisini almaya gittiğinizde satıcıdan kabloyu ismi ile istemeniz.

Günümüzde Kullanılan USB Kablo Çeşitleri:Type-A: Neredeyse her USB kablosunun bir ucunda bulduğunuz standart düz, dikdörtgen arabirimdir. Çoğu bilgisayarda, televizyonlarda, uydu alıcılarında bulunan USB girişidir. Bu kablo sadece tek yönlü iletim sağlar yani cihazı ya şarj edersiniz ya da veri aktarabilirsiniz.Type-B: Genellikle yazıcılar için kullanılan bir kablodur. Artık yazıcıların bile Wi-Fi teknolojisini kullanmaya başlamasından dolayı popülerliği çok azalmış durumdadır.Mini-USB: Mikro-USB'den önce mobil cihazlar için standart olan ve daha küçük bir konektörü olan kablo türüdür. Bugün yaygın olmasa da, hala bazı kameralar, PlayStation 3, MP3 çalarlar ve benzeri bazı cihazlarda görürsünüz.Micro-USB: Mobil ve taşınabilir cihazlar için mevcut standart kablo türüdür. Popülaritesi yavaş yavaş azalmaktadır. Artık bir çok Akıllı telefon, tablet ve taşınabilir bataryalar (powerbank) USB-C girişine dönüyor. Nedeni ise daha hızlı veri ve güç iletimi olması.Type-C: En yeni ve yüksek veri hızına sahip USB kablo çeşididir. Bu kablo türü, daha yüksek veri aktarım hızı ve daha fazla güç alabileceğiniz (hızlı Şarj) bir kablo türüdür. Aynı zamanda birden fazla fonksiyona sahiptir. MacBook, Akıllı telefonlar ve Nintendo Switch Pro Denetleyicisi gibi birçok yeni sistem ve dizüstü bilgisayarlarda artık bu yeni Type-C uclu Usb kablo kullanılmaktadır.Lightning: Bu kablo türü yaygın bir USB standardı değildir. Yani bildiğiniz I-Phone veya I-Pad şarj ve data aktarım kablosudur. Bu usb kablo, sadece Apple'ın kendi ürünlerinde kullanmıştır. iPhone, iPad, AirPods için Apple'ın özel bağlantı konnektörüdür. Çok yakın zamanda USB Type-C bağlantı kablosuna benzer bir boyutta kablo Apple cihazlarda standart olarak gelecek.

Yani özetle bir usb kablo alırken mutlaka bilinen bir markanın ürününü almanızı tavsiye ediyorum. Servet harcayarak aldığınız bir cihaza ucuz şarj veya data kablosu almak, ferrari'ye tüp taktırmaya benzer. Daha da ilerisi bu tür ucuz kablolar cihaza ayarsız güç vererek batarya patlaması ve yangınlara dahi sebep olabilmektedir.


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!