Yorumabak.com

Devremülk Alırken Bu Tuzağa Düşmeyin!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali ARI

  • *****
  • 163
  • Yorum Yazarı
    • Yorumabak.com - Güncel Yorum ve Tavsiye Sitesi
Devremülk Alırken Bu Tuzağa Düşmeyin!
« : 20 Ağustos 2016, 12:03:34 »
Tatil hayaliniz mahkemede bitmesin. Havaların ısınmasıyla devremülk tatil paketleriyle ilgili şikayetlerde patlama yaşandı.

Tatil hayali kuranlara otellere davet edilerek yapılan tanıtımlarda hazırlıksız bir şekilde devre tatil sözleşmesi imzalattırıyorlar. Satın alınan devremülkler halihazırda mevcut olmuyor, imzalatılan sözleşme saklı tutuluyor ve imzalanan sözleşmelerde geriye dönük tarih yazılarak devremülk satışlarında büyük bir oyun oynanıyor.

Havaların ısınmasıyla birlikte hemen hemen herkes yaz tatili planları yapmaya başladı. Bu durumu fırsat bilen bazı kişiler ise tatil alternatiflerinden biri olan devremülklerle ilgili büyük bir vurgun yapmaya başladı. Özellikle ev telefonlarını arayarak ulaştıkları ailelere "Ücretsiz tatil kazandınız" "Tanıtım amacıyla sizi otelimizde ağırlamak istiyoruz" gibi söylemlerle kişileri topluyorlar ve söyledikleri yere götürüyorlar. Otellerde yapılan tanıtımlarda vatandaşların düşünmelerine izin fırsat vermeden psikolojik bir baskı uyguluyorlar. İkna etme ve psikolojik baskılar sonrası imzaladıkları sözleşmeler sonrası sorun yaşayan birçok vatandaş mağdur duruma düştü. İşte devremülk tuzağına düşen vatandaşların bazı şikayetleri şöyle:

Ortada Devremülk Yok!
"Ev telefonuyla aradılar hediye tatil kazandığımızı belirterek otele davet edip baskı ile sözleşme imzalattılar. Mayıs 2011 de eşim adına devre mülk aldım. Sözleşmede 2012 yılından itibaren kullanabileceğimiz yazmakta fakat halen inşaat bitmedi. Teslim süresi dolmasına rağmen henüz inşaatın kabası bile bitmemiş. ne zaman başlanıp ne zaman teslim etmeyi düşünüyorsunuz büyük bir merak konusu.herkesinde bahsettiği gibi herhangi bir yetkiliye ulaşmakta imkansız. Bu durumda bile halka satışlar devam ediyor. Devre mülkü kullanma zamanım geliyor inşaatta mı oturalım? Paramızla rezil oluyoruz."

Sözleşme Tarihine Dikkat
"Ev telefonumuzdan aradılar ve telefonda ulaşım masrafları hariç hediye tatil kazandığımızı belgelerin teslimi için de otele gelmemiz söylendi. Otelde bize ısrarla devre mülk satışı yapılmak istendi. Yapılan baskılar sonrası kabul edip sözleşmeyi imzaladık. Yaşanılan sorunlar sonrası sözleşmeyi incelediğimde geriye dönük tarih attıklarını ve cayma hakkımın elinden alındığını gördüm. Sözleşme tarihine dikkat edin."
Sözleşme Nüshasını İsteyin
2012 yılında düzenlenen tanıtım turlarında satışa sunulan ve inşaat halinde olduğu söylenen devre mülklerden 2 tane aldım. Aldığım gün en geç 2012 aralık ayında teslim edileceği söylendi. Şimdi 2014 yılına kaldığı söylendi. İmzaladığımız sözleşmenin bir nüshasını bize vermiyorlar. Sürekli sözleşmelerde oyun oynanıyor.Konuyu yargıya taşıdık."
Kaynak:haber7.com


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!


Çevrimdışı fatmadonmez

  • *
  • 1
  • Yorum Yazarı
Yorum: Devremülk Alırken Bu Tuzağa Düşmeyin!
« Yanıtla #1 : 07 Aralık 2016, 15:20:28 »
Devremülk Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Devremülk alım işlemleriniz sırasında herhangi bir zararla karşılaşmamanız için devremülk alırken dikkat etmeniz gereken hususlar konusunu maddeler halinde sıraladık.

Aksi bir resmi senet ile kararlaştırılmadığı suretle, devremülk hakkının ilgili olarak bağlı olduğu pay, devrelerin sayı ve süreleri baz alınarak eşit bir şekilde belirlenmelidir.
Bahsi geçen devremülk hakkı yalnızca mesken niteliği taşıyan kat mülkiyetine ya da kat irtifakına dönüştürülmüş ya da müstakil olan yapı tiplerinde kullanılabilir.
İlgili mülkiyette yıl içerisinde bulunan bütün devreler tapu sicilinde gösterilmelidir.
Devremülk üzerinde bu hak ile bağdaş olan aynı haklar kurulabilir, ilgili devremülk hakları devredilebilir ya da miras yolu ile bir başkasına bırakılabilir.
İmzalanan sözleşme hükümlerinde aksi bir karar alınmamış ise ilgili devremülkün hak sahibi, kendisinin kullanım hakkını bir başkasına bırakabilir.
İlgili devremülk hakkı yıl içerisinde belli bir dönem bazında ayrılır ve 15 günden az sürede olmamalıdır.
Söz konusu devremülk hakkı sahibi, bu belirtilen hakkın kurulu olduğu taşınmaz mülklerin eklenti ve ortak alanlarından mevcut hissesi oranınca ve kendisine ayrılmış olan süre boyunca kullanım hakkına sahiptir.
Kendisine ayrılan dönem süresinin sona ermesi halinde yinede tahliye olmaması durumunda, yaralanacak olan dönem sahibinden biri ya da yöneticinin tapu kaydı ile sözleşmeyi talebine ekleyerek ibraz etmesi durumunda, bölgenin en kıdemli mülki amiri tarafından verilen emir doğrultusunda başka herhangi bir işlem ya da tebligat göndermeye gerek kalmadan hemen zabıta ekiplerince boşaltılır. İdare ve yargı organları tarafına yapılacak herhangi bir başvuru, bu boşaltma işleminin önüne geçemez ve engel olamaz.
Peki bu konuda yeterince düşündünüz ve devremülk satın alma işlemini gerçekleştireceksiniz ancak devremülk tapusu nasıl alınır diye mi merak ediyorsunuz. İşte sizin için bu konuyu da açıkladık.
Kaynak http://emlakajanda.com/Devremulk-Nedir_524

Veritabanı Hatası

Lütfen kısa bir süre sonra tekrar deneyiniz. Eğer hata iletisini tekrar alırsanız, yönetici ile iletişime geçiniz.