Yorumabak.com

Hemoroid / Basur ilaçları ile ilgili Tavsiye ve Yorumlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali ARI

 • *****
 • 163
 • Yorum Yazarı
  • Yorumabak.com - Güncel Yorum ve Tavsiye Sitesi
Uzun yıllardır birçok kişinin çektiği bu hastalıkla ilgili ürünler, bilgiler, tavsiye ve yorumlarınızı bu bölümde paylaşabilirsiniz. Umarım burada yazacaklarınız bir çok kişiye hastalığı aşamasında yardımcı olacaktır.


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!


Çevrimdışı fraxaparine

 • *
 • 22
 • Yeni Yorumcu
Hemoroid Tedavisinde veya Ağrıyı Azaltmada Kullanılan ilaclar Hangileridir?

Basura yakalanmış kişilerin doktora gitmeden,hastalığın çok ağır seyretmediği durumlarda Hemoroid ilaclari, hastanın imdadına yetişmektedir.

Grip gibi basit bir hastalığa yakalandığımız zaman iyileşmek için ilaçlar kullanırız ve nitekim düzenli bir kullanım sonrasında da iyileşiriz.Fakat basur hastalığında kullanılan hemoroid ilaclari aynı şekilde sonuç göstermeyebilir.Çünkü kullanılan ilaçlar,basurun ağrı,kanama,kaşıntı gibi şikayetlerini baskılamakla sınırlıdır.Yani belirtilerden kaynaklanan şikayetleri en aza indirir.Hastalığı iyileştirme konusundaki olumlu etkileri,hemoroidin derecesi ve çeşidine göre değişmekle beraber sınırlıdır.Yine şöyle söylemek gerekirse;bu ilaçlar,basur(hemoroid) hastalığını tedavi etmez,hastalığın derecesi bile aynı kalır.Çünkü alınan ilaçlar yıpranan bağdokuları ve genişleyen damarları hastalıktan önceki durumuna döndüremez.Fakat hastaları rahatlatma adına etkili bir fayda sağlarlar.Yine de hemoroid şikayetleri için kullanılan ilaçları,doktor tavsiyesiyle almanın ve kullanmanın önemini bir kez daha hatırlatmak gerekir.Çünkü hemoroid diye tahmin ettiğiniz rahatsızlık,sizin bilginiz dahilinde olmayan başka bir rahatsızlık olabilir.Örneğin;anal fissür yani makatta çatlak,fistül gibi rahatsızlıklarla karıştırılabilir.Bilinmesi gereken nokta,bir hekime danışmadan varsayımlar üzerine alınan ilaçlar,bazen vakit kaybına neden olabilir.Bu da problemin daha da ilerlemesine neden olur.

Bunun için kullanılan ilaç,fitil ve kremler vardır.Hastalıktan kaynaklanan genel belirtiler olan ağrı kaşıntı,dolgunluk hissi,kanama gibi şikayetleri azaltır.Aynı zamanda rahatlama hissi sağlar.Tabi burdan hastalığın iyileştiği sonucu çıkmaz.Bütün bu bilgilerden yola çıkarak hemoroide özgü ilaclardan kullanan hastanın,bunları bilerek hastalığın ilerlemiş olduğu durumlarda,ilaçların hastalığı tedavi edeceği ve iyileştireceği yönünde büyük beklentiler içine girmemesi gerekir.

Hemoroid ilaclari Çeşitleri Ve Kullanım Şekilleri
-Oral Kullanılan İlaçlar
-Krem Şeklinde Sürülen İlaçlar
-Fitil Çeşitleri

Oral Kullanılan Hemoroid ilaclari
Analjezik İlaçlar(Ağrı Kesiciler):Dönem dönem ağrının kendini gösterdiği ve hastayı rahatsız etmeye başladığı zamanlarda ağrıyı dindirmek için kullanılır.Sadece ağrıyı keser.

Daflon:Basur krizlerine ait belirtilerin tedavisinde kullanılır.Şişen toplardamarların büzüşerek daralmasını sağlayarak şişliğin azaltılmasını sağlar.Şişllik azaldığı için otomatik olarak kanama ve ağrı da azalır.

Doxium Kapsül: Doxium’un etken maddesi kalsiyum dobesilattır.Vazoprotektifler grubuna dahildir.Kılcal damarlardaki dirençte artma sağlar ve bu damarları harabiyetten korur.Damarlardaki dolaşım bozukluklarının tedavisinde etkilidir.Basurda şişen toplardamarlarda da etki sağlayarak şişmesiyle ilgili şikayetlerde azalma sağlar.

Krem Şeklinde Sürülen Hemoroid ilaclari
Hedense Pomad(100 ml 20 g):  Hedense pomad,makat çevresindeki derin çatlaklar,iç ve dış basurla ilgili rahtsızlıklar,basur ameliyatı gibi rektum ve anüsle alakalı müdahalelerin hemen sonrasında ortaya çıkan ağrı ve kaşıntı şikayetlerinin tedavisinde kullanılır.Mentollü olduğu için,sürülen bölgede ferahlık hissi uyandırır.

Anestol Pomad(30 g):Lokal anestezik bir ilaç olduğu için hemoroidal bölgenin dışına sürülerek bu bölgede uyuşma sağlar ve bunun sonucunda da ağrıyı azaltır.

Hemoralgine Pomad(40 g):Hemoralgine pomad,basurun dönemsel olarak tekrarlayan şikayetlerinde(ağrı,kaşıntı,kanama vs.) kullanılır.
Kortos krem(30 g):Anal fissür;yani anüsteki çatlaklarda ve basurda oluşan kaşıntılarda etkilidir.Hidrokortizon asetat benzalkonyum klorür gibi etken maddeleri vardır.

Procto Glyvenol Krem(30 g):Hem iç hem dış hemoroidde kullanılır.Etken maddesinde  Lidokain hidroklorür vardır.Yine aynı basur belirtileri üzerinde endikedir.Ağrı,kaşıntı ve şişlik gibi...

Progtolog Krem(30 g): Progtolog krem,ağrı,kaşıntı,şişme,yırtılma,çatlaklar,kaşıntı,dolgunluk hissi gibi şikayetleri iyileştirmede kullanılır.

Fitil Olarak Kullanılan Hemoroid ilaclari
Kortos Fitil(24 adet):Anüste görülen çatlaklar,iç ve dış hemoroidler üzerinde etkilidir.Uzun süreli kullanımlardan kaçınılmalıdır.

Procto-Glyvenol(Fitil):Procto-glyvenol fitil,iç ve dış basurun tedavisinde endikedir.Etken maddesi lidokain tribenosid’tir.Bu da basurun genel belirtileri olan ağrı,şişlik,kaşıntı gibi şikayetleri azaltır.

Proctolog Fitil(10 adet):Anal bölgede oluşan yırtık,çatlak,ağrı,kaşıntı ve sıvı birikmesi gibi şikayetlerde kullanılmaktadır.

Hemoroid ilaclari yazımıza son verirken şunu da belirtmekte fayda var:Ne ilacı olursa olsun her ilacı doktorunuza ya da eczacınıza danışarak kullanın.Uzman hekimin sizi muayene ederek verdiği ilacı kullanmak en doğrusudur.

Kaynak:basurnedenolur.com

Çevrimdışı fraxaparine

 • *
 • 22
 • Yeni Yorumcu
Hametab krem ve tabletini kullanan birisi olarak bende bu ilaçlar bir işe yaramadı. Kremi acıyı belirli bir süre geçiriyor fakat belirli bir süre sonra aynı acı tekrarlıyor. En iyisi anestol pomat.