Yorumabak.com

Hafıza Kartı Nedir Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

  • *****
  • 282
  • Yorumabak.com
    • www.yorumabak.com
Günümüz çağında bir çok farklı model ve markada Akıllı Telefonlar üretildi ve üretilmeye de devam ediyor. Bu telefonların bazılarında kendi hafıza kapasitesi yeterli olurken bazı telefonlar dışarıdan takılan ve hafıza kapasitesini çok daha fazlalaştıran Micro-SD kartlar kullanmakta. Micro-SD, SD, v.b. Hafıza kartı seçenekleri de azımsanacak gibi değil, ama günümüz teknolojilerinde ağırlıklı olarak Micro-SD hafıza kartı kullanılıyor. Bu kartların bazılarında hız sınıflandırması Class oranları hafıza kartı alımında büyük rol oynuyor.

Hafıza Kartlarındaki Class Oranları/Farkı Ne Anlama Geliyor?
Class 2 : min 2 mb/sn (Yazma ve Okuma)
class 4 : min 4 mb/sn (Yazma ve Okuma)
class 6 : min 6 mb/sn (Yazma ve Okuma)
class 10: min 10 mb/sn (Yazma ve Okuma)
Günümüz teknolojilerinde en yüksek Class 10 olarak biliniyor.

Sandisk Tarafından Yayınlanan Bilgi Aşağıdaki Gibidir. Hafıza Kartı Almak İsteyenlere Bir Ön bilgi Niteliğindedir!

Hangi SD (veya microSD) kartlar benim telefonumla/kameramla uyumlu mudur?
Telefonum/Kameram için en iyi hafıza kartı seçimini nasıl yapabilirim?


SD/SDHC/SDXC Kart Özellikleri ve Uyumlulukları

Bu makale bu üç tip SD hafıza kartlarının değişik özelliklerini ve hız class değerlerini ve her tipe göre değişen uyumluluklarının ayrıntılarını anlatır.

SD hafıza kartları serisinde üç temel kart tipi mevcuttur.
Normal Kapasite SD,
Yüksek Kapasite (High Capacity) SD (SDHC™),
Arttırılmış Kapasite (Extended Capacity) SD (SDXC™).SD kartlar
SD, SDHC veya SDXC destekleyen tüm cihazlarda çalışır

128MB' tan 2GB'a SD kapasite sınıfları
Varsayılan Format: FAT16


SDHC Kartlar
SD (Yüksek Kapasite) High Capacity (SDHC™) kart SDA 2.0 özelliklerine dayanan bir hafıza kartıdır.

Standart SD kartlarından daha değişik bir şekilde çalıştığından, bu yeni format sadece SD (128MB - 2GB) kartlar kabul eden cihazlarla uyumlu Değildir. 2008 yılından sonra üretilen çoğu kart okuyucuları ve cihazlar SDHC uyumludur.

4GB' tan 32GB'a SD kapasite sınıfları
Varsayılan Format: FAT32

Uyumluluk konusunda emin olmak için, kartlar ve ana cihazlar (fotoğraf makineleri, kameralar, vs.) üzerinde SDHC logosunu arayınız.


SDXC Kartlar
SD Arttırılmış Kapasite (Extended Capacity) (SDXC™) kart SDA 3.0 özelliklerine dayanan SD™ hafıza kartıdır.

SDXC, exFAT adlı değişik bir dosya sistemi kullandığından ve SD kartlardan daha değişik bir şekilde çalıştığından, bu yeni format sadece SD (128MB'tan 2GB' a) ve SDHC (4GB' tan 32GB' a) kabul eden cihazlarla uyumlu değildir. 2010 yılından sonra üretilen cihazların çoğu SDXC uyumludur.

SDXC 64GB' tan 2TB'a kapasite sınıfları
Varsayılan Format: exFAT

Uyumluluk konusunda emin olmak için, kartlar ve ana cihazlar (fotoğraf makineleri, kameralar, vs.) üzerinde SDXC logosunu arayınız.

NOT: 2008 ve öncesi laptop bilgisayarlar üzerinde bulunan kart okuyucuları SDXC kartlarla uyumlu olmayabilir. Bilgisayarın işletim sistemi exFAT destekliyor ise, SDXC kartlar SDHC ile uyumlu kart okuyucular (SD değil) üzerinde çalışır. exFAT hakkında daha fazla bilgi için: exFAT Dosya Sistemini destekleyen İşletim SistemleriUltra Yüksek Hız (Ultra High Speed), Phase I (UHS-I) tasarımlı SDHC ve SDXC kartların SD özellikleri 3.0' a eklenmiştir. Bu tasarım SDHC/SDXC kartların performansını arttırmak için geliştirilmiştir.

UHS-I özellikleri  50MB/s (UHS-50) ve 104MB/s (UHS-104) hızlarına kadar veri aktarma değerlerinin üretim seçeneklerini tanımlar. Bunlar teorik maximum limitlerdir ve belirli bir kartın gerçek maksimum performansı üzerindeki etiketinde veya reklamında tanımlanır.

UHS orijinal SD arabirimi özelliklerinin gelişmişidir. Cihazlar UHS maksimum hızı kartın ve cihazın aynı zamanda UHS desteklediği takdirde elde eder. Aksi takdirde, cihaz ve kart elde edilebilecek en yavaş SD maksimum hızı kullanacaktır.

UHS kartın UHS olmayan bir cihazda kullanıldığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.Ultra Yüksek Hız (Ultra High Speed), Phase I (UHS-I) tasarımlı SDHC ve SDXC kartların SD özellikleri 4.0' a eklenmiştir. Bu tasarım SDHC/SDXC kartların performansını arttırmak için geliştirilmiştir.

UHS-I özellikleri  156MB/s ve 312MB/s hızlarına kadar veri aktarma değerlerinin üretim seçeneklerini tanımlar. Üreticiler bellek kartları 312MB / s seçeneği uyguladı. Bunlar teorik maximum limitlerdir ve belirli bir kartın gerçek maksimum performansı üzerindeki etiketinde veya reklamında tanımlanır.

Ana cihazlar maksimum UHS-II hızı hem kart hem ana cihaz UHS-II desteklediği takdirde elde eder. Aksi takdirde, ana cihaz ve kart en yüksek uyumlu UHS-I veya SD veri yolu hızını kullanacaktır.

UHS-II kartın UHS-I veya UHS olmayan bir cihazda kullanıldığı takdirde herhangi bir sorun yaşanmamaktadır.

Hız Class' ı ve UHS Hız Class Değeri
Hız class değerleri SDHC/SDXC kartlarının garanti edilen minimum  hızlarını tanımlar. Hız class değeri HD video modu veya sürekli veri akışı kaydeden kameralar için önemlidir. Çözüm ve video' nun biçimlendirilmesi gerçek veri akışının miktarını belirler. HD video modu minimum hız class gereksinimleri için kameranızın kullanma kılavuzunu gözden geçirmelisiniz.
Hız Class' ı (SD Bus)SD/SDHC/SDXC kartlar için Hız grubu, UHS Hız Class, ve Hız Değerleri (performans) arasındaki farklar
Aşağıdaki grafik desteklenen cihazı ve kartı göstermektedir.SDXC kartlar ve cihazlar
- SDXC hafıza kartları SADECE SDXC cihazlarda kullanılabilir.
- SDXC hafıza kartları SD / SDHC cihazlarda ÇALIŞMAZ.

SDXC kartlar ve cihazlar hakkında ekstra bilgi
- SDXC cihazlar SD, SDHC ve SDXC hafıza kartları kullanıp destekleyebilir.
- SDHC cihazlar SD ve SDHC hafıza kartlarını kullanabilir ve destekleyebilir.
- SDHC hafıza kartları SDHC ve SDXC cihazlarda kullanılabilir.


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!