Yorumabak.com

Şeker Ölçümünde Açlık ve Tokluk Kan Şekeri Kaç mg/dl Olmalıdır?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali ARI

  • *****
  • 163
  • Yorum Yazarı
    • Yorumabak.com - Güncel Yorum ve Tavsiye Sitesi
Şeker denilen hastalık kısaca pankreasın kandaki insülin miktarını ayarlayamamasıdır. Bu durumda kandaki şeker miktarını ayarlamak için vücudumuza dışarıdan insülin dengeleyici takviyesi almamız gerekir. Peki şekerimizin düştüğünü veya yükseldiğini nereden anlayacağız derseniz burada şeker ölçme cihazları devreye girer. Gelişmiş ölçüm çubukları sayesinde evimizde minik bir laboratuara sahip oluruz.

Peki normal bir insanda olması gereken açlık ve tokluk şekeri kaç mg/dl olmalıdır?

Normal bir insanda olması gereken açlık kan şekeri 90mg/dl ve altında olmalı. Sağlıklı bir kişide açlık kan şekeri 90mg/dl üzerindeyse bu kişide gizli şeker olma olasılığı yüksektir. Eğer ailesinde şeker hastalığı varsa veya kişi kiloluysa şeker hastası olma ihtimali çok daha yüksektir.

Normal bir insanda olması gereken tokluk kan şekeri ise,  gıda alımının 2. Saatinden sonra 140mg/dl ve altında olmalıdır.

Şeker hastalarında ideal olan açlık kan şekeri 100mg/dl ve altında olmalıdır.  Tokluk kan şekeri ise gıda alımının 2. Saatinde 140mg/dl olmalıdır.

60 yaş ve üzeri kişilerde bu açlık ve tokluk şeker referans aralıkları biraz daha uzun tutulmalıdır. Açlık kan şekeri 110mg/dl, tokluk kan şekeri ise gıda alımının 2. Saatinde 160-180mg/dl olmalıdır.


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!