Yorumabak.com

E-Ticarette Satıcı Olmak İsterken Müşteri Olmayın!

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ali ARI

  • *****
  • 163
  • Yorum Yazarı
    • Yorumabak.com - Güncel Yorum ve Tavsiye Sitesi
Merhaba Arkadaşlar.
Bu yazımda sizlerle E Ticarete nasıl ve nereden başlanır, izlenmesi gereken yollar nelerdir, ürünlerimi internet ortamında nasıl güvenli olarak satabilirim?' le ilgili birkaç deneyim ve birikimimi paylaşmak istiyorum. Şimdi içinizden diyorsunuzdur "internette zaten bu konuyla ilgili bir sürü yazı, metin ve döküman mevcut. Neden bir de sen kafamızı karıştırıyorsun?" diyebilirsiniz. Ama bu yola çıkmadan önce inanın bir çoğunu ben de okudum ve yanıldım. Çünkü internette siz nasıl arama yaparsanız karşınıza aramanızla ilgili sonuçlar çıkıyor. Yani ben kimsenin "E Ticarette nasıl başarısız olurum?" veya "E Ticaret beni batırır mı?" diye arama yaptığını düşünmüyorum.:) Bu yüzden karşımıza aramalarda her zaman süper başarılı arama sonuçları çıkıyor.

Yazımın başlığında da belirttiğim gibi internet ortamında ürün satmak istediğinizde eğer deneyiminiz yoksa bir anda satıcı değil de müşteri olma ihtimaliniz çok yüksek. Neden derseniz;
İnternet ortamında yani sanal ortamda ürün veya ürünlerinizi satmak veya pazarlamak aslında göründüğünden çok daha zor, çok daha meşakkatli bir iştir. Çünkü ürünlerinizi tüketici görmüyor ve siz onu daha iyi pazarlamak ve müşterinize tüm ayrıntılarıyla sunmak zorundasınız.

E Ticarete Başlamak:
Oturdunuz ve artık "ben de e ticaret yapmak istiyorum. Herkes yapıyor ve başarılı oluyor, ben neden yapmayayım ve başarılı olmayayım?" diye düşündünüz. Bu konuda tamamen haklısınız ve büyük hatalar yapmak üzeresiniz! Çünkü genelde karşılaştığım çoğu insanın düşüncesi şu yönde oluyor;

Xml destekli (XML demek, toptancıda bulunan ürün resim,satış fiyatı ve ürün açıklamalarının sitenize aktarım linki) hazır E-Ticaret sitesi alırım/kiralarım. Daha sonra siteme toptan satıcıların çoğunda bulunan ve tek tıklamayla anında binlerce ürünün aktarıldığı sitelerden bayilik alırım (hemen onaylanıyor zaten). Ben de satışımı yapıp arada hiçbir yatırım yapmadan, sıfır maliyetle adamın ürünlerini satarak kar payımı alırım ve e ticaret hayatıma başlamış olurum. Acaba!!!
Birincisi XML ile ürün satarım yalanı kendinize söyleyebileceğiniz en büyük yalandır. Çünkü XML ile aktardığınız binlerce ürünün hakimiyetini en başta kaybedersiniz ve sitenizde ne sattığınızı siz bile bilemez hale gelirsiniz.

Bir örnek verecek olursam, müşteriniz sizi aradı ve "sitenizde bulunan mavi renkli cüzdanın derisi orjinal deri mi yoksa yapay deri mi?" diye sordu ve sizden cevap bekliyor. Görmediğiniz bir ürün ile ilgili nasıl bir cevap verirdiniz? Cevap veremezsiniz çünkü o ürünü siz de görmediniz. Ya da müşterinize yalan söyleyeceksiniz ki bu da yapmamanız gereken en tehlikeli harekettir.

Başka bir örnek verecek olursam "Sitenizde bulunan adaptörün yurt dışı dönüştürücüsü var mı, genelde bazılarında oluyor bazılarında olmuyor?"dedi. Ne cevap verirsiniz? Yada en doğrusu siz böyle bir siteden alışveriş yapar mısınız? Şahsen ben yapmam.

Başıma gelen gerçek bir olayı size anlatayım. Bir elektronik toptancısından aldığım XML yoluyla siteme aktardığım elektronik ürünlerden bir tanesini müşterim sipariş etti. Ben de tedarikçime adresini gönderdim ve ürün bana hiç gelmeden doğrudan müşterime kargolandı, ben de parasını tahsil ederek toptancıma parasını aktardım ve aradan kendi payımı aldım. Buraya kadar her şey mükemmel. Sonra müşterim beni aradı ve içerisinden adaptör dönüştürücü ucun çıkmadığını ürünü neden kontrol edip göndermediğimizi sordu. Ben de ürün ile ilgili bilgi alıp hemen dönüş yapacağımı söyledim. Tedarikçimi aradığımda ürün içerisindeki aparatların tamamının kutu içerisinde olduğunu bu yüzden ürünü açıp kontrol etmediklerini söyledi. Tekrar müşterime bu durumu söylediğimde müşterim bana, kutu içerisinde olmadığını ve bu aparatın tedarik edilip kendisine gönderilmesini istedi. Tedarikçimden parasıyla da olsa bu ürünü satın almak istediğimi söylediğimde ürünün devamının olmadığını ve ellerindeki ürünün de son ürün olduğunu söylediler ve bu süreç günlerce devam etti. Sonuç olarak ben müşteriye görmeden sattığım ürünün parasını iade ettim, toptancıma da görmeden sattığım ürünün ödemesini zaten yaptım, bana ise Görmediğim Ürünü Asla Satmayacağıma dair bir küpe kaldı.

İşte size anlatmak istediğim XML yalanı! Çünkü siz müşterinize görmediğiniz bir ürünü satmaya çalışıyorsunuz ve bu da bir süre sonra sizi yoruyor.

Size ilk notum, E-Ticarette Altın Kural "Görmediğiniz ve Dokunmadığınız Bir Ürünü Asla Satmayın."

Yazım devam edecek...


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!