Yorumabak.com

Dijital Pazarlama Nedir? Neden Bu Kadar Önemli?

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı morinek

  • *
  • 1
  • Yorum Yazarı
    • Morinek
Pazarlama, müşteri gereksinimleri ve beklentilerini anlama ve bu süreç içerisinde yapılacak olan hizmetlerin nasıl tasarlanması ve sunulmasına ilişkin planlama süreci olarak tanımlanabilir. Ancak gelişen teknoloji ile birlikte hemen hemen her iş kolu dijitale doğru bir kayma göstermiştir. Bunun sonucunda da dijital pazarlama kavramı hayatımız da yer edinmeye başlamıştır. Yaklaşık 10 yıldır hayatımız içerisinde yer alan dijital pazarlama teknolojinin olumlu bir yönü olarak gösterilebilir.

Peki dijital pazarlama nedir?

Dijital pazarlama en basit anlamda bir firma, marka ya da ürünün dijital ortamlarda pazarlanma süreci olarak açıklanabilir. Dijital pazarlama aynı zamanda radyo, televizyon, gazete gibi geleneksel pazarlama organlarının değil internet, mobil ve diğer interaktif programların kullanıldığı bir pazarlama tekniğidir. Dijital kanalların kullanılması, dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayıran en önemli özelliğidir. Online pazarlama, e- marketing ya da web pazarlama terimleri de dijital pazarlama için kullanılan terimlere örnek olarak gösterilebilir. Yenilikçi yaklaşımlar ile sürekli güncellenen pazarlama yöntemleri tüketici ile etkileşim halinde olunduğu bir pazarlama sürecidir.  Dijital pazarlama sürecinde web sitelerinden ürün satışı yapıldığı takdirde en önem verilmesi gereken nokta olarak sitenin kullanıcı odaklı olması ve müşterilerin satılan ürünlere kolay erişim sağlamaları gösterilebilir. Dijital pazarlama, diğer pazarlama kaynaklarına göre daha fazla insana ulaşmanızda yarar sağlamaktadır. Böylelikle hedeflenen kitleye ulaşım daha kolay bir şekilde gerçekleşir ve verilen reklamlar sayesinde verim artışında üst seviyelerde yer alırsınız. Ayrıca internet ve mobil gibi interaktif platformlarda müşterilerin talep ve tepkilerine anında yanıt vererek sektörünüzde sürekli olarak aktif kalabilirsiniz.

Bildiğiniz Geleneksel Yöntemleri Unutun!

Dijital pazarlamanın geleneksel pazarlamaya göre daha avantajlı olduğunu söyleyebiliriz. Geleneksel pazarlamada  tek taraflı bir iletişim söz konusudur. Ancak pazarlamanın ana damarlarından biri çift yönlü iletişim gerçekleştirilmesidir. Daha önce de bahsettiğimiz gibi dijital pazarlamada müşteriler ve markalarla çift taraflı olarak diyolag kurma imkanınız vardır. Çünkü internet ve sosyal medya gibi mecralar sizlere çift yönlü iletişim kurma olanağı sunmaktadır. Böylelikle müşterilerinize istekleri konusunda geri dönüşümü hemen yapabilir ve sektörünüzde lider konumuna gelebilirsiniz. Dijital pazarlamayı geleneksel pazarlamadan ayoran diğer bir noktada kullanıcılarına deneyim imkanı yaratmasıdır. Geleneksel pazarlama da bu süreç izlenimler üzerine odaklanmaktadır. Dijital pazarlama sürecinde başarılı olmak istiyorsanız dijital pazarlama için gereken kanalları öğrenmenizde fayda var. Aşağıdaki başlık altında bu kanallara ilişkin bilgilere ulaşabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Kanalları

Dijital PazarlamaDijital pazarlama adı üstünde dijital kanallar aracılığı ile yapılmaktadır. Bu nedenle dijital pazarlama kanallarının can damarı olarak interneti göstermemiz yanlış olmayacaktır. Sosyal medya mecraları dijital pazarlama kanalları içerisinde yer almaktadır. Facebook, Twitter, Linkedin gibi sosyal ağlar geniş insan kitlesine sahip olmaları, markalar ve kullanıcılar ile birebir etkileşim aracı olmaları nedeniyle  dijital pazarlama sektöründe yer alan markaların aktif olarak kullandığı pazarlama kanalı olarak gösterilebilir. Tablet ve akıllı telefon kullanımının yaygınlaştığı günümüzde, bu tarz mobil pazarlama araçları dijital pazarlama kanalları arasında kendilerine yer edinmişlerdir. E- mail pazarlama ürün ya da hizmetin tanıtımının yapılması için kullanılan en önemli dijital pazarlama kanalı olarak gösterilebilir. Posta kutularında bu amaçla düşen postalar e-mail pazarlamanın en güzel örneği olarak verilebilir. Arama motoru pazarlaması da dijital pazarlama kanalları arasında yer almaktadır. Ücretli ve ücretsiz olarak iki şekilde arama motoru pazarlaması yapılabilmektedir. SEM (arama motoru pazarlaması) ücretli olarak ürün ve hizmet tanıtımı yaparken, SEO (arama motoru optimizasyonu) bu süreci ücretsiz olarak yapmaktadır. Arama motorlarına yazılan kelimeler sponsorlu ve doğal sonuçlar arama motoru pazarlaması için verilecek bir örnektir.

Kısacası pazarlamanın günümüzde dijital ortama doğru kaydığını söylebiliriz ve markaların bu süreçte dijital pazarlama için gereken önemi vermeleri gerekmektedir.


Dijital Pazarlamayı kısaca videolu izleyebilirsiniz.
Kaynak: Morinek - Dijital Pazarlama Ajansı


Morinek Reklam Hizmetleri https://morinek.com/iletisim