Yorumabak.com

Online Ödeme Yöntemleri ve Sanal Pos Sistemleri ile ilgili Tavsiye ve Yorumlar

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Admin

 • *****
 • 282
 • Yorumabak.com
  • www.yorumabak.com
Ülkemizde internetten satılan ürün veya hizmetlerin önemli bir kısmı için kredi kartıyla ödeme alabileceğiniz sanal POS'lar kullanılıyor. Ancak siz yeni kurulan bir firmaysanız, her bankadan taksit de yapmanıza imkân verecek bir sanal POS almak çok maliyetli olabiliyor. Üstelik karmaşık başvuru süreçleri ve uzun bekleme süreleri de cabası. Günümüzde online ödeme hizmetleri sunan şirketler, birden fazla bankanın kartına taksit imkanı sağlayan sanal POS çözümleriyle özellikle KOBi’lere kolaylıklar sağlıyor. Sanal POS’a ek olarak sunulan ödeme çözümleri de, ödeme alma alternatiflerinizi artıyor.

Türkiye’de sıklıkla kullanılan sanal POS alternatifleri ve online ödeme yöntemlerini eksileri ve artılarıyla sizler için inceledik:PayU
Ne kadar çok banka için taksit fırsatı sunuyorsanız, rakiplerinizden o kadar öndesiniz demektir. Her banka için POS almak yerine PayU‘u tercih etmeniz halinde, 7 bankanın sanal POS’unu aynı anda kullanmaya başlıyor ve hepsi için taksit fırsatı sunabiliyorsunuz.

+ Artıları: 7 markanın (Bonus, World, Axess, CardFinans, Maximum, AsyaCard ve Paraf) sanal POS’unu kullanabilme imkânı ve taksit yapma var. Müşterinizi kendi logonuzun bulunduğu PayU ortak ödeme sayfasına yönlendirebileceğiniz gibi, PayU API’si ile hazırlanmış, kendi siteniz içerisindeki özelleştirilmiş ödeme sayfanıza da yönlendirebilirsiniz. Müşterileriniz sitenizi terk etmeyeceğinizden, arka tarafta PayU’nun ödeme altyapısının çalıştığını görmüyor. Ayrıca BKM Express ile ödemeyi de destekliyor.
- Eksileri: PayU’nun komisyon dışında yıllık KDV dâhil 708 TL’lik bir kullanım ücreti var. Bu rakiplerinde olmayan ve bazıları için yüksek sayılabilecek bir tutar. Ayrıca yüzde 3.16’dan başlayan komisyon oranları mevcut.


iPara
PayU gibi sanal POS hizmeti sunan iPara, Bonus, Axess, CardFinans, Maximum, World kartlarıyla taksitli ödeme fırsatı sunuyor.

+ Artıları: iPara5 yaygın kredi kartına taksit yaparak ihtiyacı fazlasıyla karşılıyor. Yıllık sabit kullanım ücreti yok. Her ne kadar web sitelerinde komisyon oranlarını açıklamalarda, yaptığımız araştırmada PayU’ya nazaran daha düşük oranlar sunduklarına dair yorumlar okuduk. iPara’da kayıtlı olmayan bir müşteri ilk alışverişini yaptıktan ve kredi kartı bilgisini girdikten iPara’ya kaydoluyor sonraki alışverişlerinde bir daha kart bilgisi vermekle uğraşmıyor.
- Eksileri: Komisyon oranlarını şeffaf bir şekilde internette paylaşmıyorlar. Özelleştirilebilir ödeme sayfası hizmeti yok. Yani müşterinizin sayfanızdaki “iPara ile öde” butonuna tıklaması ve ortak iPara üzerinden ödeme yapması gerekiyor. iPara her kadar Türkiye’de kabul görmüş ve güvenilir bir ödeme hizmeti sunsa da, iPara’yı bilmeyen bir müşteriniz kredi kartı bilgisini verip kayıt olmak istemeyebilir. Bu da başka bir ödeme seçeneği sunmamanız halinde alışverişten vazgeçmesi anlamına geliyor.


Paymec
Paymec sanal POS çözümü sayesinde kartlar tek çekim ödemenin yanı sıra; BonusCard, CardFinans ve FixCard kredi kartlarından ise taksitli olarak ödemeleri kabul edebilirsiniz.

+ Artıları: Peşin ödemede yüzde 3,5’luk komisyon oranı uyguluyorlar ve taksitli ödeme oranlarını da internet sitelerinde net bir şekilde paylaşmışlar. Ödemeyi yerleştireceğiniz bir kod ile kendi siteniz içinde alabiliyorsunuz, müşterinizin ek olarak paymec’e üye olması ve kart bilgilerini kaydetmesi gerekmiyor.
- Eksileri: Aylık 25 TL + KDV’lik kullanım bedeli var. Yıllıkta KDV dâhil 354 TL’lik bir tutara denk geliyor ve bu neredeyse PayU’nun istediği bedeli yarısı, ancak sadece Garanti ve Finansbank kartlarına taksit yaptığı düşünülürse pahalı bir alternatif sayılabilir. Web sitelerindeki güvenlik sayfasındaki W3C standardı kontrol etme bağlantısına tıkladığımızda hata sayfasıyla karşılaştık. Sitenin genel tasarım ve içeriği, her ne kadar 2005 yılından beri faaliyet gösteren bir firma olsa da “profesyonel ve güvenilir” izlenimi vermiyor.


iyzico
Sanal POS hizmeti sunan iyizico uygun komisyon oranlarıyla dikkat çekiyor.
 
+ Artıları: Yapılan işlemlerden komisyon olarak %2.50 ve işlem ücreti olarak da 0,25 TL alıyor. Sabit ücret yok. Kredi Kartı ve banka kartlarının yanı sıra, PayPal sistemi de iyzico üzerinden kullanılabiliyor.
- Eksileri: Taksit imkânı yok.


BKM Express
13 kamu ve özel Türk bankasının ortaklığıyla kurulan Bankalar arası Kart Merkezi (BKM), tüm bankaların kredi kartı takas işlemlerini gerçekleştiriyor ve gerekli ödeme altyapısını sunuyor. BKM’nin online ödeme çözümü BKM Express uygulamasına kayıt olurken müşterinizin, kredi kartlarının ilk 6 ve son 4 hanesi ile arkasındaki güvenlik kodunu (CVV) girmesi yeterli oluyor. Sonraki alışverişlerinde bir daha kart bilgisi girmeden, BKM’ye kaydolduğu eposta ve şifreyle ödeme yapıyor. Bu sistemle BKM Express, Türkiye’nin en güvenli kartla ödeme hizmetini sunuyor.

+ Artıları: Üye işyerleri için BKM Express tamamen ücretsiz, herhangi bir yıllık ücret veya bir komisyon yok. Birçok büyük e-ticaret sitesi sanal POS’un yanı sıra BKM Express ile de ödeme seçeneği sunuyor. Ayrıca BKM düzenli olarak üye iş yerleriyle anlaşarak BKM Express ile ödeme yapanlar için indirim kampanyaları yapıyor. Yani BKM Express’in kullanımı hızla artacak. Müşterilerin ödeme yapması için bir mobil uygulamada mevcut.
- Eksileri: Müşteri “BKM Express ile öde” butonuna tıklayıp BKM Express sayfasına yönlendiriliyor. Yani siteniz içerisinde ödeme alamıyorsunuz. Ancak BKM rakiplerine göre bilinirliği yüksek olan ve güvenilir bir kurum, dolayısıyla bu bir eksi mi tartışılır. BKM Express’te tüm provizyon işlemleri sanal POS üzerinden gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla BKM Express ödeme seçeneğini sunabilmeniz için en az bir adet sanal POS’unuzun olması gerekiyor. BKM Express’te taksitle ödeme seçeneği ise ancak sanal POS’unuzu aldığınız bankayla taksit anlaşmanız varsa yapılabiliyor.


PayPal
193 ülkede 26 para biriminde online ödeme hizmeti sunan Paypal, Türkiye’de faaliyet gösteriyor.

+ Artıları: KM Express ve iPara gibi çözümlerin babası sayılan dünyaca ünlü ödeme çözümü Paypal, “Paypal ile öde” butonuna tıklayan müşterilerinize sadece Paypal email ve şifreleri girerek sistemdeki kayıtlı kredi kartlarıyla ödeme yapma fırsatı veriyor. Kredi kartı bilgilerini kaydetmek istemeyen müşteriler, anlık olarak kredi kartı bilgilerini girerek yine Paypal POS’u aracılığıyla ödeme yapabiliyorlar. Müşterinizin Paypal’a bağlı bir banka hesabı varsa, kart yine Paypal bakiyesiyle de ödeme yapabiliyor. Paypal, dünyadaki en güvenilir ödeme sistemleri arasında gösteriliyor. BKM Express gibi indirim kampanyaları yapılıyor. Paypal’da yıllık kullanım ücreti alınmazken, geçerli olan standart komisyon oranı %3,4 + 0,45 TL. PayPal ile aylık 4.500 TL tutarından daha fazla satış yapıyorsanız %2,4 + 0,45 TL gibi daha düşük oranlardan yararlanabiliyorsunuz.
- Eksileri: Taksitli ödeme imkânı sadece Akbank kredi kartları için var.


Mikro Ödeme
Mobil ödemenin Türkiye’deki ilk temsilcilerinden olan MikroÖdeme, müşterinize cep telefonu ile ödeme imkânı veriyor.

+ Artıları: Müşterileriniz kart bilgisi girmeden, operatör seçimi ve GSM telefon numarası yazarak ödeme yapabiliyorlar.  SMS onayını takiben ödeme işlemi tamamlanıyor ve alışveriş tutarı GSM faturalarına yansıyor. Cep telefonu dışında 3paysistemi ile kredi kartı ve ön ödemeli kartla da ödeme almanız mümkün. Web sitelerinde kartlı işlemlerde taksit de yapılabildiği yazılmış ancak hangi bankaların olduğuyla ilgili ayrıntı verilmemiş.
- Eksileri: Mobil ödemelerde operatörlere göre değişen bir işlem limiti var. Örneğin Vodafone aboneleri için tek seferlik işlem limiti 70 TL, günlük işlem limiti 100 TL, aylık toplam işlem limiti 150 TL. Kartlı alışverişler için ise müşterilerin sadece 1 tane kart tanımlamasına izin var ve aylık harcama limiti de 1000 TL. Dolayısıyla mobil ödeme ve 3pay her fiyattaki hizmet veya ürün için bir ödeme alma alternatifi değil.Kaynak:http://www.tuketicifinansman.net/2014/06/sanal-pos-alternatifleri-online-odeme-yontemleri.html#ixzz3Qs8t4rUA


Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!


Çoğu kişidede Paypal hastalığı var  :)

Çevrimdışı Admin

 • *****
 • 282
 • Yorumabak.com
  • www.yorumabak.com
Çoğu kişidede Paypal hastalığı var  :)

Evet haklısın.Çoğunlukla Paypal kullanılıyor fakat işler büyüdüğünde, farklı ödeme tercihleri sunmanız gerektiğinde, diğer alternatifleri de göz önünde bulundurmak gerekiyor. Şimdilik taksit ve Api modül uygulaması ile "fiyatları biraz yüksek te olsa" PayU önde gibi görünüyor. Eğer incelerseniz referansları çok iyi ve güçlü firmalar.
Bilen Bilmeyeni,Gören Görmeyeni,Duyan Duymayanı Uyarsın!

Çevrimdışı Yorumcu

 • *****
 • 124
 • Yorumcu
iyzico Online Ödeme Yöntemi ve Sanal Pos Sistemi Nasıldır?
« Yanıtla #3 : 03 Temmuz 2016, 00:35:55 »
İyzico daha net ve yeni başlayanlar için daha cazip. Mesela birçok yazılım için modülleri de mevcut. Opencart, prestashop, magento ve daha birçok hazır alyapı modülleri var. BURADAN daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Veritabanı Hatası

Lütfen kısa bir süre sonra tekrar deneyiniz. Eğer hata iletisini tekrar alırsanız, yönetici ile iletişime geçiniz.